Digitális

Eredményjelző


A képeken egy például játékokhoz használható eredményjelző kapcsolás látható, mellyel 0-99 közötti számérték ábrázolható. A kapcsolás két fő alkotója a 4511 típusú hétszegmenses dekóder, és a 4510 típusú számláló IC. Mindkét áramkör CMOS, ezért némi odafigyelést igényelnek.

Az áramkör működése egyszerű: Bekapcsoláskor a számláló reset lábára kötött 10 mikró/1k-s RC tag nullázza a számlálót, ezt bármikor megtehetjük a kondenzátorral párhuzamosan kötött 'nullázás' nyomógombbal is. Az 'előre/hátra' kapcsolóval a számlálás iránya adható meg, a 'léptetés' nyomógomb megnyomásakor pedig a megadott irányba számol egyet az áramkör. A léptetés gombbal párhuzamosan kötött 10 nF kondi a nyomógomb pergését hivatott kiszűrni. Ha egy gombnyomásra esetleg nem egyet lép az áramkör, akkor ezt a kondenzátort más értékűre érdemes cserélni a nyomógomb típusától függően, ez némi kísérletezést igényelhet. A 10 nF-os kondi az esetek 99%-ban jól működik.

A kijelző típusa nem lényeges, csak az a fontos, hogy közös katódos legyen. Ilyen például a két kijelzőt is tartalmazó VQE13 típus. (a képen a piros kijelző)

A fényképen 3 számláló egység egybeépítve látható, itt a nullázás és a számlálás irányát megadó kapcsolók közösek, csak a léptetés gombok különállók.

A tápfeszültség 5-15V közötti legyen, 5V esetén esetleg a kijelző 1k-s ellenállásait a nagyobb fényerő miatt érdemes kisebbre (pl 560 ohmosra) cserélni. Stabilizálni sem szükséges a tápot, elég ha jó nagy pufferkondi van rajta. (A fényképen 2 x 1000 mikró)