Világítás, fényvezérlés

Fényorgona


A fényorgona a bemenő hangfrekvenciás jellel vezérel három izzót. A bemenő jelet 3 szűrővel magas, közepes és mély frekvenciára választja szét, és ehhez az ember pszihológiájának megfelelő színeket társítja: a magas hangokhoz a kék szín, a közepesekhez a zöld, a mélyekhez pedig a piros szín tartozik.

A felső rajzon van a tápegység és a teljesítmény fokozat, ami az izzók meghajtását végzi a BT137 triakokkal, valamint a nullátmenet érzékelő fokozat, ami a triakok megfelelő idejű kapcsolásáért felelős. A szürke háttérrel jelölt kapcsolás hálózati feszültségen van, itt fokozottan ügyelni kell, mihez nyúlunk hozzá! Magyarul feszültség alatt semmihez, mindig húzzuk ki a dugót, mielőtt bármihez hozzáérnénk!

Az alsó rajzon a szűrő áramkörök, és az előerősítő kapcsolása van. Az összes műveleti erősítő LM324-es ICből van felépítve, mivel egy IC-ben 4 egység van az áramkörhöz két IC szükséges. A 3 db 10 k-s potméterrel a csatornánkénti érzékenységet, az előerősítőn lévő 220 k-s potival pedig az egész fényorgona érzékenységét, ezzel a fényerejét lehet szabályozni.

A bemeneti jel 'megszerzése' több módon történhet: monó rendszernél, egyszerűen line szintű kimenetet rávezetjük a fényorgona bemenetére. Sztereó berendezésnél (és ez az általánosabb) vagy mindkét csatornára külön fényorgona áramkört készítünk, vagy a sztereó jelet közösíteni kell és a jel egyszerre vezérli a fényorgonát. Megoldás lehet még egy mikrofon előerősítő vagy egy másik mikrofon előerősítő rákapcsolása a bemenetre, ekkor a mikrofon jelei vezérelhetik a fényorgonát, ebben az esetben benne van minden külső zaj.

  Nyomtatott áramkör


nyomtatott áramkör  Bejelentkezés után működő funkció!

FIGYELEM!

A kapcsolás elkészítésekor fokozottan ügyelni kell a hálózati feszültség miatt az érintésvédelmi szabályok betartására!